25.01.2018

Тези виступу прокурора Запорізької області Валерія Романова на сесії Запорізької обласної ради про результати діяльності органів прокуратури Запорізької області за 12 місяців 2017 року

25 січня прокурор Запорізької області виступив перед депутатами та представниками ЗМІ на дев’ятнадцятій позачерговій сесії Запорізької обласної ради.
 
 
Згідно вимог Закону України «Про прокуратуру» Валерій Романов проінформував про діяльність органів прокуратури Запорізької області у 2017 році, окресливши основні напрямки роботи та досягнення в цих напрямках:
 
 
На виконання вимог статті 6 Закону України «Про прокуратуру» хочу поінформувати Вас про результати діяльності органів прокуратури області у 2017 році.
 
В умовах складних соціально-політичних процесів у державі, економічної нестабільності, прокуратурою області вживались заходи, спрямовані на захист прав і свобод людини, а також інтересів держави.
 
У минулому році вдалось досягти чималих позитивних результатів на всіх напрямках прокурорсько-слідчої діяльності, проте нам є ще над чим працювати.
 
Задля забезпечення ефективного виконання покладених на органи прокуратури завдань та функцій прокуратурою області вживався комплекс заходів організаційно-практичного характеру.
 
Ми активно використовували можливості спільного обговорення на нарадах найбільш складних, проблемних і актуальних  питань.
 
За результатами цієї роботи проведено 12 нарад з іншими правоохоронними органами, в тому числі за участі органів влади (2 координаційні, 1 міжвідомчу, 9 спільних нарад), 6 розширених оперативних наради при прокурорі області з проблемних питань діяльності.
 
Загалом мною проведено 103 оперативні наради з різних питань прокурорсько-слідчої діяльності, в тому числі 59 нарад щодо стану досудового розслідування та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях. Хочу окремо зауважити, що оперативне обговорення стану розслідування кримінальних проваджень має системний характер. Ми виокремлюємо проблемні, актуальні категорії кримінальних проваджень  та блоками  їх заслуховуємо, що дає змогу викрити характерні недоліки та оперативно реагувати для їх усунення.    
 
На останній координаційній нараді у грудні минулого року встановлено, що уповноважені органи державного контролю, які діють в регіоні, фактично самоусунулись від виконання покладених на них обов’язків, у своїй діяльності проявляють формалізм, реальних заходів до усунення наявних порушень не вживають.
 
Відтак, Азовським рибним патрулем не виявлено жодного факту вилову риби спеціалізованими підприємствами з перевищенням встановлених квот. За результатами проведених понад півтисячі перевірок до правоохоронних органів скеровано лише 18 матеріалів! Це не результати роботи, адже всім відомо про масове знищення рибних запасів Азовського моря, його біосфери.
 
Державна екологічна інспекція в Запорізькій області до правоохоронних органів направила лише 29 матеріалів, з яких тільки в 14 містилися ознаки кримінально-караних правопорушень у сфері охорони навколишнього природного середовища. З 11 заяв Інспекції про тимчасову заборону (зупинення) діяльності об’єкта, експлуатація якого призводила до порушення природоохоронного законодавства, адміністративний суд визнав обґрунтованими лише 2.
 
Унаслідок неякісно проведених перевірок та необґрунтованих висновків судами відмовлено у задоволенні 2 позовних заяв Інспекції про стягнення із суб’єктів господарювання 11 млн. грн. збитків, завданих навколишньому природному середовищу.
 
У мережі Інтернет громадськими активістами-екологами розміщено численні відеоролики, зняті за допомогою квадрокоптерів, сюжетом яких є промислові гіганти та їх викиди в атмосферне повітря. Чорно-фіолетовий серпанок, що зависає над Запоріжжям, – це результати забруднення «Запоріжсталлю», «Запоріжкоксом», «Дніпроспецсталлю», «Титано-магнієвим комбінатом», «Абразивним комбінатом», «Дніпроенерго» та іншими. Над кожним із перерахованих підприємств нависає димка з особливим кольором, що утворилась унаслідок викидів в атмосферне повітря. Цього жахливого становища екологічна інспекція!
 
Головним управлінням Держгеокадастру в області не забезпечено законність при розпорядженні землями державної власності. Вказаним органом видано 124 неправомірні накази стосовно земель площею 8 тис. га, які скасовані лише після прокурорського втручання. Торік внаслідок низької якості проведених перевірок лише кожна 30 з них завершилась притягненням винної особи до адміністративної відповідальності (з 642 перевірок притягнуто 21 особу).
 
Уявіть – законність використання 60% земельних ділянок державної та комунальної власності перевірена органом контролю саме за ініціативи правоохоронних органів, у першу чергу, органів прокуратури.
 
У зв’язку із зазначеним, мною перед Генеральним прокурором ініційовано питання про звернення до Прем’єр-міністра України пана Гройсмана та інших високопосадовців із пропозиціями про звільнення із займаних посад начальника Азовського басейнового управління Держрибагенства, начальника Державної екологічної інспекції в області та дисциплінарну відповідальність виконувача обов’язків начальника ГУ Держгеокадастру в області.
 
Крім цього, Генеральному прокурору направлено інформацію про відсутність якісних результатів боротьби з економічною злочинністю в регіоні, невикриття профільним управлінням організованих злочинних схем на пріоритетних напрямах. Перед Міністром внутрішніх справ України ініційовано питання про доцільність подальшого перебування начальника УЗЕ в області на займаній посаді.
 
Отже, можу констатувати, що органами прокуратури області вживаються комплексні організаційні заходи, в тому числі спрямовані на  забезпечення ефективної координації діяльності правоохоронних органів регіону у сфері протидії злочинності, які, певним чином, позитивно вплинули на криміногенну ситуацію.
 
* * *
 
Органи прокуратури області приділяють підвищену увагу забезпеченню дотримання конституційних прав і свобод громадян, адже це основне завдання органів правопорядку. Нами вживаються системні заходи до неухильного виконання вимог чинного законодавства України щодо заборони безпідставного втручання в особисте життя людини. Ми тримаємо на постійному контролі питання законності проведення обшуків, негласних слідчих (розшукових) дій, оперативно-технічних заходів, які обмежують права громадян. При встановленні порушень – принципово реагуємо, у тому числі і кримінально-правовими засобами.
 
За для оперативного реагування на порушення прав громадян у прокуратурі області діють цілодобові телефонні гарячі лінії.
 
* * *
 
Також хочу зазначити, що згідно із вимогами Указу Президента України, яким схвалено Стратегію сталого розвитку «Україна – 2020», прокуратурою області вжито заходів до недопущення порушень прав суб’єктів господарювання приватного сектору економіки. З цією метою мною спільно з керівниками ГУ Нацполіції, ДФС та УСБУ в області у жовтні минулого року видано спільну вказівку, якою зобов'язано виключити факти безпідставного залучення спецпідрозділів до проведення обшуків. Ці заходи застосовувати лише у виключних випадках за узгодженням із керівником регіонального правоохоронного органу та повідомленням прокуратури області. Обшуки суб’єктів господарювання від тепер проводяться з обов’язковою відеофіксацією та участю їх представників – адвокатів.
 
* * *
 
Наведу відомості щодо загальної характеристики стану злочинності, прокурорського впливу на подолання її негативних тенденцій, а також щодо стану нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні.
 
Вжиття заходів координаційного характеру, про які вже йшлося  (проведено 2 координаційних, 1 міжвідомчу та 9 спільних нарад) дало змогу стримати темпи зростання злочинності, чого в Запорізькому регіоні не спостерігалось останні 5 років.
 
Майже на понад 33% зменшилась кількість облікованих кримінальних правопорушень (з 47 856 до 31 944).
 
Натомість показник їх рівня на 10 тисяч населення, нажаль, залишається високим (184,7 проти 123,4 по державі), однак він нижчій ніж позаминулорічний (12 місяців 2016 року – 272,9).
 
Більш ніж на 23% зменшилась кількість учинених особливо тяжких (534 проти 697) та на 26% - тяжких (12 555 проти 16 906) злочинів.
 
Збільшилась кількість скоєних вбивств (92 проти 100 за минулий року). Водночас відсоток розкриття цих злочинів складає 93%. Крім того, за 12 місяців 2017 року розкрито 9 умисних вбивств, скоєних у минулі роки, що є одним з найкращих показників по державі.
 
За видами кримінальних правопорушень у структурі злочинності, як і позаторік, найбільшу питому вагу складають злочини проти власності (75%). Поряд із цим кількість облікованих злочинів цієї категорії зменшилась майже на 38% (з 38,5 до 24 тисяч правопорушень).
 
Зокрема, менше на 43% скоєно розбоїв (155 проти 273). На 46% зменшилась кількість вчинених грабежів (1 071 проти 1 989), на 35 % менше скоєно крадіжок (19 800 проти 30 408.)
 
Ужиті навесні 2017 року скоординовані заходи та проведена на їх виконання профілактична робота позитивно вплинули на динаміку злочинів проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту. Як результат кількість злочинів цієї категорії зменшилась майже на 14% (з 1 214 до 879), а кількість ДТП зі смертельними наслідками зменшилась майже у півтора рази (з 94 до 75).
 
Активізовано протидію наркозлочинності: задокументовано 263 факти збуту наркотиків проти 175 позаторік.
 
Завдяки вжитим прокуратурою скоординованим заходам цьогоріч покращено роботу правоохоронних органів регіону із документування злочинів у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, яких обліковано на 72% більше (980 проти 569), у тому числі на 33% - фактів хабарництва (101 проти 76), з яких на 28% - одержання хабара (78 проти 61).
 
Проблемним залишається питання профілактики вчинення кримінальних правопорушень, не останню роль у здійсненні якої відіграють органи місцевої виконавчої влади і місцевого самоврядування. Понад 31% усіх скоєних в області злочинів вчинено у громадських місцях, найбільше – в Олександрівському, Комунарському, Вознесенівському і Хортицькому районах обласного центру, містах Мелітополі, Бердянську, Енергодарі і Токмаку, Бердянському, Василівському, Михайлівському і Новомиколаївському районах області. Погодьтесь, вражаючі реалії.
 
Органи місцевої влади та самоврядування мають зайняти більш активну позицію у забезпеченні громадського порядку, облаштуванні вулиць та площ засобами зовнішнього відеоспостереження, вирішенні питань ефективного функціонування громадських формувань з охорони громадського порядку тощо.
 
З огляду на відверту бездіяльність, наразі органами прокуратури області вже розпочато кримінальні проводження щодо дій окремих посадових осіб органів місцевої влади і місцевого самоврядування, які недбало, а в окремих випадках і зі зловживанням, поставились до виконання своїх обов’язків із забезпечення безпеки громадян, зокрема шляхом облаштування громадських місць камерами зовнішнього відеоспостереження, хоча на цю роботу виділялись бюджетні кошти.
 
Наявність камер спостереження – це вагомий внесок у роботу з профілактики і розкриття кримінальних правопорушень, що здатен реально вплинути на покращення якісних її результатів.
 
Ми живемо у час високих інформаційних технологій, правильне використання яких може значно сприяти виконанню завдань кримінального провадження. За правильної організації цієї роботи, упровадження використання спеціальних програм, що розпізнають за відеозаписами номера автомобілів та обличчя людей, результативність розкриття злочинів може підвищитись у рази. Саме у такий спосіб було розкрито вбивство правозахисниці Ноздровської.
 
Попри таку пасивну позицію органів місцевої влади і місцевого самоврядування, роботу слідчих і оперативних підрозділів поліції з розкриття злочинів торік вдалось дещо активізувати. В регіоні за минулий рік розкрито 40,3% кримінальних правопорушень, що є більше ніж в середньому по державі (39,6%).
 
Діяльність органів прокуратури області також була зосереджена на забезпеченні ефективного процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях органів Національної поліції, досягненні відповідних якісних результатів.
 
Загалом органами Національної поліції області за 12 місяців минулого року до суду скеровано майже 7 тисяч обвинувальних актів (з майже 60 тисяч розслідуваних проваджень).
 
Направленням до суду закінчено розслідування у 94 провадженнях про умисні вбивства (позаторік – 60), та у 2 – про торгівлю людьми (жодного у 2016 році).
 
До суду скеровано 50 (позаторік – 19) обвинувальних актів про корупційні злочини.
 
Удвічі більше, ніж позаторік, передано до суду обвинувальних актів про злочини у бюджетній системі (22 проти 11).
 
Складанням обвинувального акту завершено розслідування у 7 провадженнях злочини у сфері земельних правовідносин (у  2016 році – 3).
 
Активізовано розслідування злочинів проти довкілля: обвинувальні акти складено у 43 провадженнях проти 28 позаторік. До суду передано понад 3 тис. обвинувальних актів за фактами крадіжок майна, що на 26% більше у порівнянні з 2016 роком (2 620), та 109 – розбоїв (+20%, 91).
 
* * *
 
         Далі хочу зупинитися на прикладах нашої діяльності, які найкращим чином характеризують її націленість на реальний результат у боротьбі зі злочинністю. 
 
Нами приділяється постійна увага розслідуванню злочинів, скоєних високопосадовцями та якими інтересам держави завдані мільйонні збитки.
 
Ми розслідуємо одну з найбільших у державі кількість проваджень, які підслідні Національному антикорупційному бюро України, що свідчить про переорієнтування правоохоронної системи регіону на виявлення актуальних і резонансних злочинів у сфері економіки.
 
* * *
 
Органами прокуратури області вживаються заходи до забезпечення захисту конституційних прав громадян, які постраждали від свавільних дій представників органів місцевої влади та місцевого самоврядування, які мають особливий процесуальний статус, і яким я особисто повідомляв про підозру.
 
* * *
 
Нами вживаються системні і послідовні заходи щодо викриття та притягнення до кримінальної відповідальності членів злочинного угрупування Анісімова, яке тривалий час діяло в регіоні. Наразі останньому повідомлено про підозру у вчиненні нового злочину – заволодіння коштами комунальних підприємств в особливо великих розмірах. За координуючої ролі процесуальних керівників апарату прокуратури області правоохоронцями вживаються заходи до всебічного з'ясування обставин провадження, викриття додаткових схем злочинної діяльності угруповання.
 
* * *
 
Органами прокуратури області забезпечено процесуальне керівництво у ряді інших актуальних кримінальних проваджень, розслідуваних слідчими органів Національної поліції.
 
Завершено розслідування низки актуальних проваджень у сфері бюджету.
 
Так, наразі судом розглядається обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно директора Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, який зловживаючи службовим становищем та шляхом службового підроблення, розтратив бюджетні кошти на суму майже 4 млн. грн.
 
До суду передано обвинувальний акт у кримінальному провадженні за ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 191 КК України відносно заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району, який  шляхом зловживання своїм службовим становищем та підписання актів виконаних робіт із завищеними обсягами, розтратив грошові кошти у сумі понад 500 тис. грн., які виділялись для оплати послуг щодо збирання безпечних відходів, непридатних для вторинного використання.
 
Також до суду скеровано обвинувальний акт відносно колишнього Запорізького міського голови, котрий, зловживаючи службовим становищем, незаконно передав у користування та власність земельні ділянки вартістю понад 3,5 млн. грн. (ч. 2 ст. 364 КК України).
 
Прокуратурою області до суду скеровано 2 обвинувальних акти у провадженнях за фактами завдання збитків в особливо великих розмірах державним підприємствам.
 
Як приклад, до суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно директора ДП «СГП «Запорізьке» за ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, який шляхом службового підроблення, зловживаючи службовим становищем розтратив грошові кошти підприємства у сумі 3,4 млн. грн.
 
 
                        * * *
 
         Гострим для регіону залишається земельне питання. Наша наступальна і принципова позиція щодо відновлення законності на цьому напрямі кримінально-правовими засобами вже має реальний результат.
 
За процесуального керівництва Токмацької місцевої прокуратури до суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні щодо голови фермерського господарства Вільнянського району, який здійснив самовільне зайняття земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею понад 86 га.
 
   Триває розслідування ще низки кримінальних правопорушень, пов’язаних із незаконним зайняттям та відчуженням земель, у тому числі рекреаційного фонду, узбережжів Азовського моря та річки Дніпро. Встановлення винних осіб та направлення обвинувальних актів до суду – наша першочергова задача.
 
* * *
 
Уперше за останні 2 роки завершено розслідуванням 2 провадження щодо торгівлі людьми.
 
Для прикладу, наприкінці вересня до Комунарського районного суду м. Запоріжжя скеровано обвинувальний акт відносно матері малолітньої дитини, яка у змові зі своїм знайомив, за 5 тисяч доларів США передала свою дитину сторонній особі. Підозрюваним обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою.
 
* * *
 
У соціальній сфері розслідувано також ряд актуальних кримінальних проваджень.
 
Завершено розслідуванням 2 провадження у сфері освіти та 2 – у сфері охорони здоров’я.
 
У жовтні Запорізькою місцевою прокуратурою № 1 передано до суду обвинувальний акт стосовно завідувача відділення КУ «Запорізька міська лікарня № 7» за фактом вимагання та отримання неправомірної вигоди у сумі майже 36 тис. грн. за позитивне вирішення питання щодо встановлення групи інвалідності (за ч. 3 ст. 368 КК України).
 
* * *
 
Ми всі розуміємо, що корупція є однією з найгостріших соціальних проблем сучасності. А тому принципова, послідовна та ефективна боротьба з нею залишається одним із головних та першочергових завдань правоохоронних органів, у тому числі органів прокуратури.
 
Передано до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні відносно начальника одного з відділів Токмацької районної державної адміністрації у Запорізькій області, який вимагав від громадянина неправомірну вигоду в розмірі 480 тис. грн. за вирішення питання щодо надання йому дозволів на отримання в оренду земельних ділянок площею 46 га. Вказаного посадовця затримано одразу після одержання частини неправомірної вигоди в розмірі 240 тис. грн.
Наразі під процесуальним керівництвом прокуратури органами поліції розслідуються 4 кримінальних проваджень у сфері корупції відносно 6 підозрюваних.
 
Триває розслідування у кримінальному провадженні відносно начальника КУ «Запорізьке обласне патологоанатомічне бюро», якого на початку цього року було затримано під час отримання неправомірної вигоди у сумі 16 тис. грн.
 
На завершальній стадії знаходиться провадження відносно Григорівського сільського голови, який вимагав та отримав хабар у сумі 56 тис. грн.
 
В умовах сьогодення прокуратурою області забезпечено ефективне процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях слідчих Управління Служби безпеки України в області.
                                                                                          
Перевищує середньодержавний показник питома вага закінчених органами Служби безпеки кримінальних проваджень (27%, у державі - 13%).
 
Протягом 12 місяців за процесуального керівництва прокуратури області до суду скеровано 36 обвинувальних актів, у тому числі 7 обвинувальних актів – про корупційні правопорушення, це один з найкращих показників у державі (з 27 - у державі, третє місце).
 
Завдяки злагодженій співпраці слідчих СВ УСБУ в області та процесуальних керівників забезпечено розслідування та направлення до суду низки резонансних проваджень, більшість з яких (21) – за фактами участі та сприяння діяльності терористичним організаціям «ЛНР» та