18.07.2019

Тези виступу прокурора Запорізької області на оперативній нараді за підсумками роботи у І півріччі 2019 року

"Сьогодні ми підводимо підсумки роботи органів прокуратури області за 1 півріччя 2019 року та визначити першочергові завдання на наступний період.
 
Минулий період ознаменувався, насамперед, проведеними виборами Президента України. Я впевнено відносно нашої області можу повторити слова Генерального прокурора України Юрія Віталійовича Луценка: «Ці вибори показали, що правоохоронна система може працювати як єдиний механізм. Після них ніхто не може дорікнути, що вона була необ’єктивною у кінцевому результаті».
 
Вже цієї неділі відбудуться вибори до Парламенту. У зв’язку з цим хочу нагадати вимоги Генерального прокурора України, які він довів на нараді, що відбулася в травні в прокуратурі Дніпропетровської області при представленні її нового очільника. 
 
Тоді Юрій Віталійович звернувся до прокурорів з проханням сконцентрувати свою увагу на порушеннях закону, які мали місце під час виборчого процесу. Зокрема, він відзначив, що особливої уваги заслуговують порушення, пов’язані з формуванням виборчих фондів через підставних осіб, підкупом виборців, незаконною оплатою роботи членів виборчих комісій та з агресією під час виборчих заходів.
 
Як і Генпрокурор, я також наголошую, що абсолютно усі винні у таких порушеннях, які були зафіксовані і на президентських, і на парламентських виборах, повинні бути притягнені до відповідальності згідно із Законом.  
 
А між тим, після президентських виборів з 10 порушених кримінальних проваджень  наразі в нас немає жодного судового рішення: 8 проваджень закрито, по 2 провадженнях, направлених до суду, остаточні рішення  не прийняті.
 

Хочу підкреслити, що одним із головних завдань прокуратури після виборів є отримання судових рішень у всіх кримінальних провадженнях, пов’язаних з порушеннями під час виборчого процесу.

 * * * * *
 
Наші здобутки – це результат командної роботи стабільного колективу. Всі проблемні питання мають спільно обговорюватися задля знаходження найбільш оптимальних шляхів їх вирішення. Наведу конкретний приклад дієвості такого підходу. Всім відомо, що в травні Генеральна прокуратура у нас перевіряла питання організації нагляду за додержанням законів у  кримінальних  провадженнях про актуальні правопорушення. Всі знають мою вимогу систематичного заслуховування цієї категорії проваджень  на нарадах. Лише цього року мною заслухано 114 актуальних кримінальних проваджень. І позитивні висновки перевіряючих – це закономірний результат такого організаційного підходу.
 
Звертаюсь до всіх присутніх і наголошую: кінцевий результат - єдиний критерій ефективності! 
 
* * * * *
 
Наші напрацювання, як і наші недоліки – це результат, серед іншого, нашої роботи з кадрами.
 
Протягом І півріччя 2019 року за результатами конкурсу до органів прокуратури Запорізької області прийнято 14 осіб. Лише четверо з них раніше працювали в органах прокуратури України і усвідомлюють, яка величезна відповідальність лягає відсьогодні на їх плечі. Тому, керівники місцевих прокуратур, від вас залежить якомога скоріше навчити азам прокурорської діяльності молодих прокурорів.
 
* * * * *
 
Далі окреслю результати прокурорської діяльності за конституційними напрямами.
 
Органами прокуратури області забезпечено належну реалізацію повноважень з координації діяльності правоохоронних органів у сфері протидії злочинності. Як наслідок, збережено позитивну тенденцію до стримування темпів зростання  злочинності – на облік поставлено на 24% менше кримінальних правопорушень (12 192 проти 16 028), а найбільшу питому вагу у її структурі займають злочини середньої тяжкості (45,5%).
 
         Уперше за останні 5 років регіон посів 9 місце в державі, а не увійшов у п’ятірку лідерів за кількістю кримінальних правопорушень на 10 тис. населення (цей показник склав 71,5 злочин, по державі – 61,3).
 
Такий результат є важливим у поєднанні з тим, що органи прокуратури області займають принципову позицію у забезпеченні законності при реєстрації та обліку поліцією кримінальних правопорушень. Упродовж цього року прокурорами поставлено на облік майже 400 укритих співробітниками органів Нацполіції області кримінальних правопорушень шляхом невнесення щодо них відомостей до ЄРДР. Цей показник є 2 у державі.
 
Вдаючись до аналізу структури злочинності, слід вказати, що у   І півріччі зменшилась кількість кримінальних правопорушень проти життя і здоров'я особи (з 934 до 880, на 6%), власності  (з 11 106 до 8 005, на 28%), у тому числі розбоїв (з 62 до 57, на 8%) та грабежів (з 326 до 231, на 29%).
 
Роботу органів правопорядку області зорієнтовано на виявлення фактів збуту наркотиків, а не їх зберігання у незначних розмірах (обліковано 170 таких кримінальних правопорушень, що майже на 3% більше, ніж за аналогічний період минулого року, тоді як  по державі їх виявлено на 4% менше).
 
Посилено протидію хабарництву, як одному з найнегативніших явищ у суспільстві – задокументовано  83 відповідних злочини, що на 36% більше, ніж торік, з яких більше половини (54) – факти одержання неправомірної вигоди. За вчинення відповідних кримінальних правопорушень до реального позбавлення волі засуджено 3 осіб, що є другим показником по державі.
 
Припинено діяльність 10 стійких злочинних угруповань,  з них 2 – злочинні організації. Одне з викритих стійких злочинних угруповань є угрупованням з корумпованими зв'язками. Ще одне з викритих стійких злочинних угруповань вчиняло злочини у банківській системі (єдине по державі).
 
Загалом у складі організованої групи вчинено  80 кримінальних правопорушень, з яких 20 злочинів - у сфері обігу наркотичних засобів, 14 правопорушень щодо виготовлення та збуту підроблених грошей, 11 вимагань, 9 правопорушень щодо використання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів, 2 правопорушення щодо незаконного виготовлення та збуту підакцизних товарів, по одному – за фактами торгівлі людьми, заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем, легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом. У ході досудового розслідування встановлено 42 особи, які вчинили злочини вказаної категорії.
 
Наприклад, складанням обвинувального акту завершено спеціальне досудове розслідування у кримінальному провадженні за підозрою «екс-смотрящего часів президентства Януковича» Анісімова у створенні злочинної організації та участі у вчинюваних нею злочинів. Матеріальна шкода завдана злочинами 6 потерпілим склала майже 21 млн. грн., з яких 3  млн. грн.                              і 250  тис. дол. США відшкодовано шляхом вилучення майна, здобутого злочинним шляхом.
 
Також викрито діяльність ОЗГ, члени якого займались незаконним видобутком живих водних біоресурсів акваторії Утлюцького лиману. При цьому до складу цього ОЗГ входив державний інспектор Державної Азовської морської екологічної інспекції. Група діяла за пособництва посадових осіб Приазовського Національного природного парку та прикордонного посту «Кирилівка» Бердянського прикордонного загону. Сума завданих діями підозрюваних збитків сягнула майже пів мільйона гривень.
 
Загалом цьогоріч забезпечено розкриття понад 40% учинених кримінальних правопорушень, що перевищує загальнодержавний показник.
 
* * * * *
Вживаються системні заходи до забезпечення законності у кримінальному провадженні.
 
За процесуального керівництва прокурорів органів регіональної прокуратури слідчими Національної поліції області до суду передано понад 3 тис. обвинувальних актів.
 
Прокурорами скасовано понад 2 тис. незаконних рішень слідчих поліції про закриття проваджень.
 
Розслідуванням закінчено 52 провадження про корупційні злочини, 25 – у бюджетній системі, 9 – у сфері земельних правовідносин. Відзначу, що результати роботи на цих пріоритетних напрямах є кращими, ніж у І півріччі минулого року, однак це не привід для   заспокоєння і ми маємо продовжувати відповідні наступальні дії.
 
До суду передано 35 обвинувальних актів за фактами привласнення та розтрати службовими особами грошових коштів та майна, з яких майже половина (16) – з приводу заподіяння шкоди інтересам держави та територіальних громад.
 
Складанням обвинувальних актів закінчено слідство у 4 провадженнях про незаконне позбавлення волі та торгівлю людьми (за цими показниками область посідає 3-4 місце по державі).
 
Також направлено до суду майже 300 обвинувальних актів у провадженнях про наркозлочини і це є 6 показник у державі.
 
Підвищено ефективність розслідування злочинів проти довкілля: складанням обвинувального акта закінчено 27 таких проваджень і за цим показником область посіла 4 місце в країні.
 
За переданими до суду провадженнями, у яких завдано збитки інтересам держави та територіальних громад, відшкодовано понад  24 млн. грн. із 35,8 млн. спричинених, і це найкращий показник у державі!
 
За умови забезпечення прокуратурою області ефективного процесуального керівництва, слідчими фінансових розслідувань до суду скеровано 70% проваджень від загальної кількості розслідуваних.
 
Забезпечено майже стовідсоткове відшкодування збитків у кримінальних провадженнях про злочини у сфері оподаткування (відшкодовано 6,6 млн. грн. із майже 7 млн. грн. установлених).
 
Прокурорами регіональної прокуратури до суду передано 22 обвинувальних акти у провадженнях, що розслідувались слідчими УСБУ в області. Серед них 2 обвинувальні акти за фактами контрабанди зброї, 1 – за фактом участі та сприяння діяльності терористичної організації «ДНР», 3 – про злочини з ознаками корупції.
 
Також до суду передано обвинувальний акт щодо злочинної організації «чорних ріелторів», які заволоділи нерухомістю громадян на суму понад 1 млн. грн. Загалом слідчими УСБУ розслідувано 2 провадження про злочини, скоєні організованими злочинними групами, що є найкращим показником у державі.
 
Наше завдання на майбутнє – продовжувати, у межах компетенції, вживати наступальні заходи до забезпечення законності і правопорядку в регіоні.
 
* * * * *
Саме завдяки наступальним заходам Запорізька область має один з найкращих показників щодо кількості кримінальних справ, які розглядаються судами за КПК України 1960 року. Це лише 10 справ станом на 01.07.2019 (проти 17 на початок 2018 року).  Для прикладу, в Одеській області перебувають на розгляді 288 справ, Донецькій – 251,  Харьківській – 163.
 
Рівень апеляційного реагування прокурорів на вироки суду дорівнює загальнодержавному та складає 90% (при 89% по державі): задоволено 121 апеляційну скаргу прокурора на незаконні вироки суду та 62 - на ухвали. З метою недопущення набрання сили незаконними судовими рішеннями прокурорами внесено 309 апеляційних скарг. На розгляді в суді наразі перебувають 275 скарг.
 
Через послідовну позицію оскарження неправосудних судових рішень за апеляційними та касаційними скаргами прокурорів судами вищих інстанцій цьогоріч скасовано  12 реабілітуючих рішень щодо 13 осіб.
Як приклад, у березні Запорізьким апеляційним судом скасовано виправдувальний вирок Шевченківського районного суду міста Запоріжжя щодо учасника злочинного угруповання Ковтуненка, який обвинувачувався у заволодінні майном Привільнінської сільської ради Вільнянського району в особливо великих розмірах. Судом І інстанції, при ухваленні виправдувального вироку, не було враховано, що інший учасник ОЗГ вже засуджений за скоєння цього злочину у співучасті з Ковтуненком і добровільно відшкодував понад 120 тис. грн. заподіяної шкоди.
 
У квітні цього року ухвалою Запорізького апеляційного суду скасовано виправдувальний вирок Хортицького районного суду відносно Антонова, який обвинувачувався у скоєнні замаху на умисне вбивством з корисливих мотивів. При винесенні виправдувального вироку суд І інстанції не врахував фактичні обставини провадження та те, що обвинувачений прийшов до помешкання потерпілої з рушницею, погрожував нею, забрав власноруч написані боргові розписки на суму 15 тис. доларів США  та здійснив постріл.
 
Також у червні за апеляцією державного обвинувача скасовано виправдувальний вирок Якимівського районного суду відносно Тер-Симоняна, який обвинувачувався у незаконному виготовленні з метою збуту алкогольних напоїв. Попри те, що у обвинуваченого було вилучено понад 20 тис. літрів «сурогату», суд зайняв його позицію та виправдовуючи особу констатував, що фальсифікований алкоголь Тер-Симонян виготовляв для власного вживання. Водночас суд не взяв до уваги, що виготовлений алкоголь був розлитий у пляшки, завантажений до автомобілю та виготовлявся майже у промислових умовах.
 
* * * * *
 
Завжди актуальним є питання додержання конституційних прав громадян в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань.
 
Розуміючи важливість цього питання, апаратом регіональної прокуратури здійснено майже 80 виїздів до піднаглядних органів, у тому числі 10 керівництвом прокуратури області.
 
Вжитими заходами вдалось зупинити зростання рівня  злочинності в установах виконання покарань: якщо у першому кварталі зафіксовано 21 злочин, то у другому, після вжиття скоординованих заходів, їх зафіксовано лише 14.
 
Також вдалось стабілізувати рівень смертності серед засуджених: з травня цього року не зафіксовано жодної смерті в’язнів від захворювань.
 
На 14 % (з 112 до 96) знижено рівень повторної пенітенціарної злочинності серед засуджених до покарань, не пов’язаних із позбавленням волі.
 
Прокуратурою області приділяється постійна увага, спрямована на виявлення та припинення протиправної діяльності так званих «реабілітаційних центрів», у яких під приводом реабілітації від наркотичної та алкогольної залежності примусово тримаються хворі особи.
 
Так, завдяки активній позиції галузевого відділу цьогоріч задокументовано злочинну діяльність осіб, які протягом 2018 – 2019 років у так званих «реабілітаційних центрах» незаконно, під приводом надання реабілітації та лікування від наркотичної залежності та хронічного алкоголізму, тримали людей. Підозрювані вводили наркозалежних осіб та їхніх ро