Контраст contrast
Шрифт Очистити
Сховати налаштування
 
31.07.2024

ІНФОРМАЦІЯ про результати діяльності обласної прокуратури у першому півріччі 2024 року

У структурі органів Запорізької обласної прокуратури функціонують 8 окружних прокуратур: Дніпровська, Вознесенівська, Шевченківська (міста Запоріжжя), Бердянська, Василівська, Запорізька, Мелітопольська та Пологівська.
 
Діяльність органів прокуратури в області забезпечують 407 прокурорів. Залишається вакантною 121 посада прокурорів.
 
Наразі 9 працівників прокуратури проходять військову службу.
 
У зв’язку з військовою агресією рф на території України керівництвом обласної прокуратури забезпечено робочі місця для керівництва та працівників Бердянської, Василівської, Мелітопольської та Пологівської окружних прокуратур.
 
Завдяки ефективній та злагодженій роботі на всіх напрямах прокурорської діяльності у першому півріччі 2024 року досягнуто наступних результатів роботи.
 
Стан протидії злочинності
 
Органами прокуратури області, попри триваючу збройну агресію, вживаються заходи до забезпечення ефективного виконання визначених законодавством функцій.
 
У І півріччі на 50% збільшилась кількість облікованих кримінальних правопорушень (з 9 243 до 13 887). Указане об’єктивно обумовлено зростанням під час воєнного стану більше ніж удвічі числа особливо тяжких злочинів (з 3 943 до 8 602), у першу чергу – фактів смерті та безвісного зникнення громадян за особливих обставин, у тому числі умисних вбивств. Водночас на 17,5% скоротилось загальне число вчинених злочинів проти власності, у тому числі на 40,5% – грабежів, майже на 67% – розбоїв.
 
Координаційними та наглядовими заходами досягнуто покращання результатів протидії окремим видам кримінально караних діянь.
 
Посилено протидію організованій злочинності.
 
Знешкоджено майже удвічі більше злочинних угруповань (20 проти 12), до складу яких входило 79 осіб, якими вчинено 151 тяжкий та особливо тяжкий злочин.
 
Припинено діяльність 2 ОЗГ, що вчиняли корупційні злочини у бюджетній системі, 3 – проти основ національної безпеки України, 4 – у сфері обігу наркотичних засобів, 1 – щодо діяльності шахрайських кол-центрів.
 
За ч. 5 ст. 191 КК України передано на розгляд суду обвинувальний акт відносно 6 учасників ОЗГ – посадовців одного з лікувальних закладів, які заволоділи бюджетними коштами на суму понад 20 млн грн.
 
За ч. 3 ст. 307, ч. 1 ст. 306 КК України направлено до суду обвинувальний акт щодо 4 учасників злочинного угруповання, які збували на території міста наркотичні засоби. Вилучено понад 28 кг метадону та 6 кг метамфетаміну.
 
До суду за за ч. 4 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2, ч. ч. 1, 2 ст. 255 КК України направлено обвинувальний акт відносно 7 учасників злочинної організації, які займались незаконним видобутком залізної руди загальним обсягом всього приблизно 1 373 207,08 тон на суму близько 138 млн доларів США, та передали її представникам держави-агресора – так званої «Военно-гражданской администрации Запорожской области».
 
Розглядається судом кримінальне провадження стосовно 3 членів незаконного збройного формування «ДНР», які під час несення служби на блокпосту на одному з в’їздів у м. Мелітополь здійснювали розбійні напади на громадян із застосуванням вогнепальної зброї. Ці напади супроводжувались незаконними обшуками, оглядом речей та конфіскацією майна громадян (ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 4 ст. 187, ч. 4 ст. 260 КК України).
 
Покращено ефективність діяльності органів правопорядку з документування кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, яких виявлено на 26% більше, а пов’язаних зі збутом – на 56%.
 
Припинено діяльність 2 нарколабораторій, перекрито 51 канал постачання наркотиків, затримано 47 наркозбувачів. До незаконного обігу не потрапило понад 137 кг наркотиків, вартість яких за цінами «чорного ринку» становить понад 90 млн грн. Знешкоджено 3 організованих злочинні групи та 1 злочинну організацію, учасники яких вчиняли відповідні тяжкі злочини.
 
Як приклад, за ч. 3 ст. 307 КК України до суду передано обвинувальний акт відносно мешканця с. Улянівки, який вирощував та зберігав з метою збуту наркорослини. Під час обшуку вилучено 45 кг «шишок коноплі», вартість яких на «чорному ринку» становить понад 13,5 млн грн.
 
За ч. 2 ст. 307 КК України передано обвинувальний акт відносно депутата однієї з сільських рад Запорізького району, який незаконно збував особливо небезпечний наркотичний засіб каннабіс на території м. Вільнянська.
 
Приділяється увага протидії кримінальним правопорушенням, пов’язаним із незаконним поводженням зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами. За 6 місяців поточного року виявлено 141 відповідний злочин проти 102 торік.
 
Так, до суду за ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 436-2 КК України передано обвинувальний акт відносно мешканця Запорізького району, який зберігав за місцем проживання бойові припаси та вибухові пристрої, які збув мешканцю Запорізької області. Крім цього, підозрюваний виправдовував російську агресію проти України, зазначаючи, що він буде радо зустрічати російську армію та готовий вступити до її лав.
 
Забезпечено протидію хабарництву: обліковано 48 таких злочинів, що удвічі більше ніж за аналогічний період минулого року, з яких більше половини – 25 – факти одержання неправомірної вигоди.
 
Як приклад, до суду за ч. 3 ст. 369-2 КК України передано обвинувальний акт відносно громадянина, який вимагав та одержав неправомірну вигоду за вплив на посадову особу при поміщенні на стаціонарне лікування до медичного закладу без фактичних медичних показань. Під час обшуку за місцем реєстрації особи виявлено та вилучено: 1 296 820 грн, 293 801 дол. США, 11 685 Євро, 500 грамів золота.
 
Також до суду направлено обвинувальний акт за ч. 3 ст. 368 КК України відносно посадовця Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради, який, з метою особистого збагачення, вимагав і в подальшому одержав від директора громадської організації неправомірну вигоду за вирішення питання про надання громадській організації дозволу на розміщення зовнішньої реклами у межах міста Запоріжжя.
 
Приділяється постійна увага викриттю та розслідуванню органами Національної поліції регіону кримінальних правопорушень у бюджетній системі, у тому числі фактам привласнення та розтраті коштів, виділених для потреб оборони та на відновлення зруйнованої чи пошкодженої інфраструктури. На розгляд судів скеровано 27 обвинувальних актів (у І півріччі 2023 року – 19).
 
До суду передано обвинувальний акт за ч. 5 ст. 191 КК України відносно очільника суб’єкта господарювання, який заволодів бюджетними коштами у сумі 5,7 млн грн під час здійснення капітального ремонту будівель одного із лікувальних закладів обласного центру.
 
На розгляду суду за ч. 5 ст. 191 КК України направлено обвинувальний акт відносно директора суб’єкта господарювання, який привласнив понад 2 млн грн бюджетних коштів під час ремонту об’єктів транспортної інфраструктури.
 
Скеровано до суду обвинувальний акт відносно директора одного з комунальних підприємств обласного центру за ч. 5 ст. 191 КК України, який під час закупівлі матеріалів для проведення ремонтних робіт з метою усунення наслідків російської агресії розтратив кошти місцевого бюджету на суму майже 760 тис грн.
 
Уживаються заходи до викриття та розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних зі сприянням ухиленню від призову на військову службу, у тому числі шляхом підроблення медичних та інших документів.
 
За ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 369-2, ч. 2 ст. 369-2 КК України триває розслідування відносно посадовиці КУ «Обласний центр МСЕК», яка одержала неправомірну вигоду 3,8 тис. дол. США за здійснення впливу на працівників районних МСЕК щодо надання інвалідності призовникам. Під час обшуків вилучено понад 1 млн дол. США, понад 103 тис. ЄВРО, понад 3 млн грн, 2 кг метадону. У цьому провадженні за ініціативи Шевченківської окружної прокуратури міста Запоріжжя арештовано та передано в управління до АРМА грошові кошти, вилучені під час обшуків за місцем мешкання фігурантів: 2 612 500 грн, 700 700 доларів США, 9 450 Євро.
 
Заходи, вжиті обласною прокуратурою, сприяли активізації роботи щодо протидії кримінальним правопорушенням, які посягають на економічні інтереси держави. У І півріччі 2024 року до суду направлено 8 обвинувальних актів (удвічі більше ніж за аналогічний період минулого року – 4).
 
Координаційні та наглядові заходи дозволили покращити стан додержання вимог законів щодо протидії фактам легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом. У І півріччі 2024 року зареєстровано 15 кримінальних проваджень за такими злочинами, з яких у 10 провадженнях направлено обвинувальні акти до суду, ще у 3 провадженнях особам повідомлено про підозру.
 
За протидією контрабанді повідомлено про підозру 10 особам у 3 кримінальних провадженнях. Спрямовано до суду 2 обвинувальні акти, засуджено 2 особи.
 
Воєнні злочини та злочини проти основ національної безпеки
 
У першому півріччі 2024 року органами прокуратури Запорізької області зосереджено зусилля на нагляді за досудовими розслідуваннями воєнних злочинів, що проводяться слідчими УСБУ, та забезпеченні ефективної протидії цим злочинам. Прокурори здійснювали процесуальне керівництво у 5576 кримінальних провадженнях, з яких 10040 стосувалися порушень законів і звичаїв війни (ст. 438 КК України) та одне — ведення агресивної війни (ст. 437 КК України).
 
Наразі розслідуються 11670 фактів знищення та пошкодження об’єктів цивільної інфраструктури, 880 викрадень і позбавлення волі цивільних, 224 випадки катувань, 33 — депортацій, 8 злочинів проти іноземців, 17 — проти журналістів, 7 — статевих злочинів, 4296 випадків заволодіння майном мирних жителів тощо. Унаслідок цих дій загинули 625 цивільних осіб, зокрема 36 дітей, а 1614 осіб, серед яких 108 дітей, зазнали поранень. Із застосуванням заборонених засобів ведення війни зафіксовано 73 кримінальні правопорушення.
 
Кримінальні правопорушення вчинялись у таких районах: Бердянському (883), Василівському (1691), Запорізькому (655), Мелітопольському (1135) і Пологівському (5648). Ще 28 злочинів були скоєні на території інших областей і потребують передачі за підслідністю.
 
Протягом півріччя активізовано розслідування воєнних злочинів, що дозволило повідомити про підозру 13 особам у 7 кримінальних провадженнях, порівняно з 1 особою в 1 провадженні торік. До суду скеровано обвинувальні акти щодо 8 осіб у 5 провадженнях, тоді як минулого року — 4 особи у 3 провадженнях. Суд ухвалив 1 обвинувальний вирок стосовно 2 осіб.
 
Особливу увагу приділено розслідуванню ракетних обстрілів території м. Запоріжжя та області, зокрема із застосуванням ЗРК «С-300». Належне розслідування забезпечено щодо 6 фактів розстрілу українських військовополонених військовослужбовцями зс рф та 1 факту використання їх як «живого щита». Один обвинувальний акт щодо військовослужбовця зс рф, який здійснив розстріл українського військовополоненого, вже скеровано до суду.
 
У сфері нагляду за дотриманням законів регіональними органами безпеки забезпечено процесуальне керівництво у 222 кримінальних провадженнях, у яких повідомлено про підозру. До суду скеровано 195 обвинувальних актів, що є другим показником по державі. Загалом засуджено 131 особу, з яких 128 за злочини проти основ національної безпеки, що є найвищим показником по країні.
 
Пріоритетом залишається викриття та розслідування злочинів проти національної безпеки України, включаючи колабораціонізм та виправдовування агресії рф. За фактами державної зради (ст. 111 КК України) повідомлено про підозру 29 особам, до суду спрямовано 21 обвинувальний акт, засуджено 22 особи. За фактами колабораціонізму (ст. 111-1 КК України) повідомлено про підозру 183 особам, до суду скеровано 172 обвинувальні акти, засуджено 103 особи. За фактами пособництва державі-агресору (ст. 111-2 КК України) повідомлено про підозру 7 особам, до суду спрямовано 9 обвинувальних актів, засуджено 13 осіб.
 
Також активно протидіють поширенню інформації щодо сил і техніки ЗСУ (ст. 114-2 КК України): повідомлено про підозру 2 особам, скеровано до суду 3 обвинувальні акти, засуджено 4 особи.
 
Особливо важливим є притягнення до відповідальності 25 навідників-корегувальників, з яких 19 взято під варту. Як приклад, затримано і повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 111 КК України мешканцю обласного центру, який збирав інформацію про розташування ТЦК у м. Запоріжжі.
 
У судах підтримується публічне обвинувачення у 408 кримінальних провадженнях. Продовжується розгляд обвинувальних актів щодо мешканця м. Запоріжжя, який через Telegram поширював інформацію про переміщення та розташування ЗСУ. Також триває розгляд справ проти колаборантів, які зайняли керівні посади в незаконній «Военно-гражданской администрации Запорожской области».
 
Станом на 01.07.2024 розслідуються 304 кримінальні провадження, у 33 з яких особам повідомлено про підозру, включаючи випадки зайняття керівних посад в окупаційних органах влади, незаконних правоохоронних та судових органах.
 
Міжнародне співробітництво
 
Запорізька обласна прокуратура приділяла значну увагу міжнародному співробітництву у кримінальних провадженнях протягом першого півріччя 2024 року. Забезпечено нагляд за дотриманням законодавства в цій сфері на належному рівні.
 
За цей період обласна прокуратура провела одну міжнародну зустріч із представниками міжнародної юридичної компанії «Global Rights Compliance» Хав’єром Пересом та Анастасією Серпутько, де обговорювали можливу допомогу в розслідуванні міжнародних злочинів на території Запорізької області. Крім того, керівник прокуратури здійснив відрядження до Рима для участі у Міжнародному форумі з протидії транснаціональній організованій злочинності.
 
Станом на 30 червня 2024 року до обласної прокуратури надійшло 8 запитів про надання правової допомоги від іноземних компетентних органів, з яких 4 вже виконано. Більшість запитів надійшли від Республіки Польщі та Словацької Республіки. Також направлено 8 запитів про виконання процесуальних дій у кримінальному провадженні до Офісу Генерального прокурора для подальшого скерування іноземним компетентним органам.
 
Завершено розслідування 11 кримінальних проваджень, переданих із-за кордону (2 з них перебувають на розгляді в суді). На теперішній час у провадженні Дніпровської, Шевченківської окружних прокуратур міста Запоріжжя та Мелітопольської окружної прокуратури перебувають ще 11 кримінальних проваджень, з яких 6 розслідуються понад два роки і потребують додаткових заходів для досягнення завдань кримінального провадження.
 
У першому півріччі 2024 року запити про здійснення кримінального переслідування стосовно громадян іноземних держав за кордон не направлялись.
 
Упродовж 6 місяців 2024 року за кордоном затримано двох розшукуваних осіб. Запорізька обласна прокуратура направила два клопотання про видачу (екстрадицію) цих осіб в Україну з Королівства Іспанія та Федеративної Республіки Німеччина. Крім того, направлено сім висновків щодо обґрунтованості оголошення особи в міжнародний розшук, які підтверджено Офісом Генерального прокурора.
 
На території регіону протягом шести місяців 2024 року не затримувались особи, які перебувають у міжнародному розшуку.
 
Загалом стан організації роботи у сфері міжнародного співробітництва під час кримінальних проваджень в обласній прокуратурі забезпечено відповідно до вимог наказу Генерального прокурора України, міжнародних договорів та КПК України.
 
Протидія порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах
 
В умовах активних бойових дій у регіоні з 11 установ Державної кримінально-виконавчої служби України (ДКВС) повноцінно функціонують лише 4. З 56 спеціальних установ та приміщень ГУНП в області залишаються в експлуатації лише одна кімната для затриманих і один ізолятор тимчасового тримання.
 
За перші шість місяців 2024 року прокурорами внесено 64 документи реагування щодо усунення порушень при виконанні судових рішень у кримінальних справах і застосуванні інших примусових заходів, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян. В результаті розгляду цих документів до дисциплінарної відповідальності притягнуто 20 службових осіб, скасовано 11 актів піднаглядних установ, а прокурорами звільнено 4 осіб із приміщень для відбування дисциплінарних стягнень. Розпочато 12 кримінальних проваджень.
 
Проведені перевірки у пенітенціарних установах з питань оплати праці засуджених виявились результативними, що дозволило збільшити середній рівень заробітної плати засуджених за цивільно-правовими договорами у порівнянні з початком року в чотири рази — з 535 до 2187 грн.
 
Прокуратура області постійно контролює додержання конституційних прав затриманих, взятих під варту та осіб, підданих адміністративному арешту, у спеціальних установах та приміщеннях Національної поліції України, а також при виконанні адміністративного стягнення у виді адміністративного арешту. Під час перевірок виявлено численні порушення, для усунення яких внесено 11 вказівок.
 
Робота з вжиття додаткових заходів щодо дотримання законності у місцях несвободи, усунення порушень прав утримуваних осіб, а також протидії зловживанням і протиправним діям працівників правоохоронних органів триває та перебуває на постійному контролі керівництва обласної прокуратури.
 
Стан протидії дитячій злочинності
 
Упродовж першого півріччя поточного року забезпечено процесуальне керівництво у 614 кримінальних провадженнях у сфері захисту інтересів дітей та протидії насильству. Надано 97 вказівок.
 
Перевірено 46 оперативно-розшукових справ, надано 19 вказівок, розглянуто 3 документи прокурорського реагування, 2 особи притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
 
Ювенальними прокурорами до суду скеровано 61 обвинувальний акт.
 
Взято участь у розгляді судами 31 кримінального провадження у сфері захисту інтересів дітей, з них із винесенням обвинувальних вироків - 18, із застосуванням заходів виховного характеру - 3.
 
В апеляційній інстанції переглянуті рішення в 11 кримінальних провадженнях, з них у 2 випадках винесено нові вироки апеляційною інстанцією за скаргами прокурорів. Судові рішення за скаргами інших учасників не скасовувались.
 
Ювенальними прокурорами здійснювалося процесуальне керівництво у 36 кримінальних провадженнях за фактами колабораційної діяльності. Повідомлено про підозру 9 особам. За результатами досудового розслідування скеровано 12 обвинувальних актів. Серед них щодо директора «Андріївського різнопрофільного закладу загальної середньої освіти», який впроваджував стандарти освіти держави-агресора.
 
Захист інтересів дітей
 
Упродовж 6 місяців поточного року пред’явлено 6 позовів на загальну суму 504 тис. грн.
 
Судами задоволено 4 позови на 3,2 млн грн (з пріоритетних напрямів, зокрема захисту інтересів держави у бюджетній сфері, державної та комунальної власності тощо). Реально виконано рішення суду на суму понад 3 млн грн.
 
Відділом захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству здійснюється процесуальне керівництво у 132 кримінальних провадженнях за злочинами, вчиненими в умовах збройного конфлікту (ч. 1, ч. 2 ст. 438 КК України), з них у 56 кримінальних провадження за фактами збройної агресії рф, наслідком яких стало руйнування або пошкодження установ чи закладів для дітей, захоплення будівель, транспорту, майна та 76 кримінальних провадження за фактами порушення законів та звичаїв війни стосовно 99 дітей.
 
Підтримання публічного обвинувачення
 
Упродовж І півріччя 2024 року міськрайсудами області за участю обвинувачів із постановленням вироку розглянуто 843 кримінальних провадження, у тому числі 113 – на підставі угод (з них 108 – про визнання винуватості).
 
Упродовж поточного року Запорізьким апеляційним судом задоволено 99 скарг прокурорів, з яких у 25 провадженнях, через неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання особі обвинуваченого внаслідок м’якості, вироки суду першої інстанції скасовані з ухваленням нового вироку. Рівень прокурорського реагування в апеляційному порядку складає 92,5% (по державі – 91,8%).
 
Так, вироком Вільнянського районного суду Запорізької області від 31.05.2023 за нанесення у стані алкогольного сп’яніння тяжких тілесних ушкоджень, від яких настала смерть потерпілого, тобто за ч. 2 ст. 121 КК України, було засуджено до 8 років 5 місяців 5 днів позбавлення волі (фактично мінімально можливого покарання) та звільнено з під варти в залі суду. За апеляційною скаргою першого заступника керівника обласної прокуратури 29.04.2024 Запорізьким апеляційним судом наведений вирок скасовано через м’якість призначеного покарання, ухвалено новий, яким засуджено до 10 років позбавлення волі.
 
За І півріччя 2024 року Верховним Судом задоволено касаційні скарги прокурора стосовно 12 осіб, а рівень касаційного реагування становить 85,7% (по державі 64,1%).
 
Упродовж поточного року винесено реабілітуючі судові рішення стосовно 25 осіб. За цей час за результатами розгляду апеляційних скарг прокурора скасовані реабілітуючі судові рішення стосовно 12 осіб. Крім того, Верховним Судом за касаційними скаргами прокурора скасовані реабілітуючі судові рішення стосовно 5 осіб.
 
Представницька діяльність органів прокуратури
 
Представницька робота органів прокуратури була спрямована на реалізацію невідкладних завдань, визначених Офісом Генерального прокурора. Пріоритетом став судовий захист інтересів держави у бюджетній та земельній сферах, а також з питань охорони об'єктів культурної спадщини та цивільного захисту.
 
З метою поновлення державних інтересів органами прокуратури пред'явлено позовів на суму понад 3,18 млрд грн. Судами задоволено позовів на суму 349 млн грн. Забезпечено виконання рішень судів на суму понад 2,5 млрд грн, державі та територіальним громадам повернуто 677 га земель.
 
Зокрема, за позовом обласної прокуратури акціонерним товариством із державною часткою у статутному фонді погашено заборгованість перед Державним бюджетом України із сплати дивідендів у сумі понад 29 млн грн.
 
Судовий захист державних інтересів у сфері охорони культурної спадщини було посилено. Для включення до Державного реєстру щойно виявлених об'єктів культурної спадщини та зобов'язання власників укласти охоронні договори було пред'явлено 10 позовів.
 
Значну увагу приділено питанням цивільного захисту населення. Судами відкрито провадження за позовом про зобов'язання балансоутримувачів сховищ та протирадіаційних укриттів площею понад 2 тис. кв.м, місткістю 1800 осіб, привести їх у готовність до використання за призначенням. За результатами розгляду цих справ уже улаштовано 4 захисні споруди цивільного захисту площею 1500 кв.м, в яких може укритися майже 900 громадян.
 
Прокуратура реагувала на факти незаконного використання земель сільськогосподарського призначення, які відіграють важливу роль у забезпеченні продовольчої безпеки держави. Для конфіскації земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у власності іноземців (у тому числі громадян російської федерації), пред'явлено 28 позовів щодо земель загальною площею 90 га.
 
Прокуратура також реагувала на факти використання земель комунальної власності без правовстановлюючих документів. Із цих питань пред'явлено 17 позовів на суму 34 млн грн, з яких понад 4,3 млн грн вже фактично стягнуто.
 
Охорона навколишнього природного середовища
 
В умовах повномасштабної агресії, від якої збитки довкіллю в регіоні сягають майже 16 млрд грн, пріоритетним залишається збереження та раціональне використання природних ресурсів та стягнення заподіяної шкоди. Органи прокуратури області активно вживають заходи кримінально-правового характеру до промислових забруднювачів атмосферного повітря.
 
Так, за процесуального керівництва прокурорів Вознесенівської окружної прокуратури м.Запоріжжя 17 квітня 2024 року скеровано до суду обвинувальний акт за ч. 2 ст. 367 КК України відносно директора паперової фабрики, який допустив забруднення атмосферного повітря, спричинивши шкоду довкіллю на суму 364 тис. грн. За позовом прокурора збитки відшкодовані до бюджету в повному обсязі.
 
Спеціалізованою екологічною прокуратурою ведеться робота з протидії незаконному зайняттю рибним промислом.
 
Так, 12 червня 2024 року прокурорами повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 249, ч. 4 ст. 111-1 КК України директору приватного підприємства, який у взаємодії з державою-агресором здійснив незаконний вилов біоресурсів в акваторії Азовського моря, завдавши шкоду довкіллю на суму 42 млн грн.
 
Вживалися заходи щодо протидії кримінальним правопорушенням у сфері охорони та збереження лісів. До суду скеровано обвинувальні акти у 10 кримінальних провадженнях за фактами незаконної порубки лісів. Також викрито та задокументовано злочинну діяльність 3 мешканців Запорізького району, які упродовж останніх 2 років здійснювали незаконні вирубки дерев.
 
За процесуального керівництва прокурорів Запорізької окружної прокуратури 14 червня 2024 року повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2, ч. 4 ст. 246 КК України трьом особам, які здійснили незаконну порубку 163 дерев, завдавши шкоди довкіллю на суму понад 540 тис. грн.
 
Органи прокуратури активно борються з корупційними правопорушеннями у сфері довкілля та використання бюджетних коштів на природоохоронні заходи.
 
Так, 27 березня 2024 року прокурорами Запорізької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт за ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України відносно директора приватного підприємства, який у змові з головою Михайлівської сільської ради Запорізького району привласнив бюджетні кошти, виділені в рамках екологічних програм, на суму 400 тис. грн.
 
Також 24 травня 2024 року прокурорами СЕП повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 27, ч. 3 ст. 369 КК України інженеру-землевпоряднику, яка підбурила представника комерційного підприємства надати неправомірну вигоду в сумі 25 тис. доларів службовим особам Запорізької міськради за дозвіл на виготовлення документації для оренди земельної ділянки у прибережній смузі.
 
На теперішній час вживаються заходи для завершення досудового розслідування, відкриття матеріалів сторонам кримінального провадження та направлення обвинувальних актів до суду.
 
Прокурорами Василівської окружної прокуратури 23 травня 2024 року повідомлено про підозру за ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України трьом особам, які заволоділи коштами державної бюджетної субвенції в сумі 1,7 млн грн при закупівлі паливної деревини для населення Степногірської ОТГ. Обвинувальний акт вже скеровано до суду.
 
Під час представництва інтересів держави в суді у сфері охорони навколишнього природного середовища пред'явлено позовів на загальну суму 2 млрд 160 млн грн. Судами задоволено позовів на суму 1 млрд 666 млн грн. Забезпечено виконання 99% судових рішень.
 
У сфері охорони лісових ресурсів задоволено позови на суму майже 10 млн грн. Реально відшкодовано до бюджету за незаконну порубку лісових насаджень 1,7 млн грн.
 
Опікуючись питанням охорони атмосферного повітря, на виконання рішення суду за позовом обласної прокуратури з ТОВ «Татіс» стягнуто до бюджету майже 2 млн грн за викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
 
Протидія корупції поза межами кримінального провадження
 
Попри складну ситуацію, пов’язану із проведенням військових дій на території Запорізької області, органи прокуратури продовжують протидіяти проявам корупції адміністративними заходами впливу.
 
У першому півріччі 2024 року за участю прокурорів судами області розглянуто 17 справ про правопорушення, пов’язані з корупцією. До адміністративної відповідальності у вигляді штрафу притягнуто 12 посадових осіб, у тому числі із застосуванням додаткового стягнення у вигляді конфіскації на суму 105 тис. грн.
 
Серед притягнутих:
- 3 посадові особи юридичних осіб публічного права,
- 3 депутати сільських, селищних, міських рад,
- 3 службові особи органів Державної податкової служби України,
- 2 державні службовці категорії «В»,
- 1 службова особа органів системи МВС.
 
Поряд із цим за результатами судового розгляду закрито 5 справ указаної категорії, з яких:
- 2 справи – за відсутності події і складу правопорушення,
- 2 справи – у зв’язку з малозначністю,
- 1 справа – за спливом строків накладення адміністративного стягнення.
 
Задля встановлення причин та умов вчинення правопорушень, пов’язаних з корупцією, та вирішення питань про притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурорами внесено 6 подань у порядку частини 3 статті 65-1 Закону України «Про запобігання корупції». За результатами їх розгляду до дисциплінарної відповідальності притягнуто 1 посадову особу.
 
Документальне забезпечення
 
Протягом першого півріччя 2024 року в апараті обласної прокуратури та окружних прокуратурах обліковано 99 507 документів, що на 3,4% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року (96 228). З цієї кількості 55 468 документів були вхідними (за 6 місяців 2023 року – 54 299), а 44 039 – вихідними (за 6 місяців 2023 року – 41 929).
 
До Запорізької обласної прокуратури надійшло та зареєстровано 23 431 документ (за 6 місяців 2023 року – 21 487), з яких 1 091 були зверненнями громадян, юридичних осіб та народних депутатів України (за 6 місяців 2023 року – 1 163). Працівники відділу документального забезпечення обробили та направили 13 410 документів до підприємств, організацій, установ та громадян (за 6 місяців 2023 року – 13 261).
 
Найбільший відсоток від документообігу припадає на відділи:
- нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування, дізнання та підтриманням публічного обвинувачення (4 907 документів),
- нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки (4 077 документів)
- нагляду за додержанням законів при розслідуванні злочинів проти життя (3 375 документів).
 
Це пояснюється особливостями напрямів діяльності та специфікою роботи структурних підрозділів.
 
Загалом в апараті обласної прокуратури за перше півріччя 2024 року опрацьовано 40 639 вхідних, вихідних та внутрішніх документів (за 6 місяців 2023 року – 39 306).
 
Розгляд звернень громадян
 
Упродовж перших шести місяців 2024 року до органів прокуратури Запорізької області надійшло 2 тисячі звернень, з яких майже половина була вирішена по суті. В результаті розгляду цих звернень задоволено вимоги 60 громадян.
 
За перше півріччя поточного року прокурори органів прокуратури регіону прийняли 417 громадян, які опинилися у скрутному життєвому становищі внаслідок війни. Особисто керівником обласної прокуратури було прийнято 27 громадян, що є одним із найбільших показників по країні.
 
Органи прокуратури належним чином налагодили зв'язок із громадськістю, забезпечуючи систематичне та оперативне оприлюднення публічної інформації. За звітний період розглянуто 44 запити на отримання публічної інформації, з яких 29 були задоволені.
 
Висвітлення діяльності органів прокуратури
 
Про результати діяльності прокуратури систематично інформувались органи влади та місцевого самоврядування. Загалом упродовж першого півріччя 2024 року скеровано 30 таких повідомлень.
 
У засобах масової інформації постійно висвітлюються стан розслідування та судового розгляду воєнних злочинів рф та злочинів проти основ національної безпеки України, інших резонансних кримінальних проваджень, а також досягнення на окремих напрямах роботи.
 
З метою покращення комунікації з громадськістю до існуючих каналів інформування додались нові соціальні мережі: Інстаграм та X (Твіттер). На офіційному сайті, сторінках у Фейсбук, Інстаграм, X та телеграм-каналі обласної прокуратури розміщено понад 750 публікацій.
 

Автор: Відділ інформаційної політики
кількість переглядів: 191